Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Rybník

Rybník

Rybník leží za obcí a nabízí možnost přírodního koupání a rybaření. Pláž je travnatá s pozvolným vstupem do vody. Okolí je vhodné pro cyklo a pěší výlety.

zobrazit v mapě
Zámecký park v Dobroslavicích

Zámecký park v Dobroslavicích

Vlastně je jedno, odkud si park začnete prohlížet. Chybí zde ten základní orientační bod - zámek. Ten byl při osvobozovacích bojích v roce 1945 poničen a následně zdemolován. Jen mohutná kamenná váza uprostřed luk se solitérními stromy, z nichž buk lesní červenolistý je nejnápadnější, připomíná historii tohoto místa. Zámecký park je však pěkný a cenný především díky dosti členitému terénu, který mu dodává neopakovatelnou atmosféru. Uměle vysazené parkové skupiny se střídají s původními lesními porosty a prostornými loukami. Zvláště, když opustíte nejvyšší místo, kde stála zámecká budova a sejdete do údolí k velmi chatrnému, ale historicky cennému, kamennému klenutému mostu. Ocitnete se rázem v původním lesním porostu - v bukovém lese. Zámecký park byl v letech 2002–2003 revitalizován.

zobrazit v mapě
Zámecký park v Hradci nad Moravicí

Zámecký park v Hradci nad Moravicí

Základy zámeckého parku v Hradci nad Moravicí byly položeny ve 2. pol. 18. století, kdy hradecké panství se zámkem a vyhlášenými loveckými revíry zakoupil od barona z Neffzerna Jan Karel Bohumil Lichnovský. Ten zde záhy inicioval vznik rozsáhlé lovecké obory, která se stala základem pro pozdější vytváření přírodně-krajinářského parku anglického typu. První etapa budování parku byla zahájena na počátku 19. století, kdy byly z bezprostřední blízkosti Bílého zámku odstraněny zbytky středověkých a barokních fortifikačních prvků, a za jižním křídlem zámku byla zřízena zámecká oranžerie. Druhá fáze proběhla ve 40. letech 19. století a byla významně ovlivněna přímými vazbami Felixe Lichnovského k osobnosti parkové architektury evropského formátu knížeti Hermannu Pücklerovi von Muskau. Zámecký park v Hradci nad Moravicí prochází v posledních letech významnými revitalizačními zásahy, které mají za úkol obnovit původní dobové kompozice a drobné zaniklé stavby unikátního krajinářského parku.

zobrazit v mapě
Zámecký park v Kyjovicích

Zámecký park v Kyjovicích

Zámecký park, nedílná součást zámeckého komplexu, byl vybudován patrně v 1. polovině 19. století za hrabat z Falkenhainu. Za posledních majitelů Stolbergů, zejména hraběte Bedřicha, byla věnována hlavní pozornost rozšiřování parku a byly vysazovány vzácnější cizí druhy dřevin. V parku najde návštěvník místa zastíněná korunami vysokých stromů i volná prostranství, na kterých vyniknou solitérní dřeviny. Mezi ně určitě patří v parcích málo vídaná dřevina, kalopanax pestrý. Dá se najít poměrně snadno. Roste na palouku mezi zámkem a zahradním domkem. Nejspolehlivějším poznávacím znamením je břečťan popínavý, který ovíjí jeho kmen. Součástí parku je i oranžérie, romantický zahradní domek a nepravidelný bazén. Návštěvníci mohou po prohlídce tohoto přírodně krajinářského parku s bohatými vzrostlými porosty park opustit branou, která otevírá cestu do přilehlého lesa.

zobrazit v mapě
Zámecký park v Raduni

Zámecký park v Raduni

Zámecký park v Raduni byl na přelomu 19. a 20. století velmi ceněn a obdivován. Byly realizovány rozsáhlé výsadby jak domácích tak exotických dřevin, například pro raduňský park tak charakteristický červenolistý buk lesní. Zámecký park o rozloze necelých 20 ha (28 ha před r. 1948) je založen na maximálním využití přírodních hodnot území a přilehlého kopcovitého terénu s převažujícími bukovými porosty na svazích osluněných z východu a smrkovými porosty s příměsí borovice lesní na západně orientovaných svazích. Koncepce parku je tvořena na průhledech. Významným kompozičním prvkem parku jsou vodní plochy a toky. Vrchní rybník podtrhuje architekturu zámecké budovy zrcadlením na vodní hladině a romantičnost těchto míst znásobují uměle vybudované ostrůvky. Zámecký park se rozprostírá v údolí mezi potokem Raduňka a protějším svahem porostlým lesem. Zde na jaře kvete bohatá populace česneku medvědího. Park končí u hráze rybníka Kameník, který je významný spolu s tůněmi jako místo pro rozmnožování ropuch obecných.

zobrazit v mapě
Lanové centrum

Lanové centrum

Lanové centrum PROUD se nachází v Karlově. Je vystavěno na stromech a vybudováno i pro zimní provoz. K dispozici je 11 vysokých překážek a 60 m dlouhý sjezd na lanovce.

zobrazit v mapě
Rybník

Rybník

U severozápadního okraje města byl vybudován chovný Břidličný rybník.

zobrazit v mapě
Lanové centrum

Lanové centrum

Rekreační středisko Relaxa nabízí tyto aktivity: lanové centrum, lezecké stěny, bungee-trampolínu, paintball, airsoft a lukostřelbu.

zobrazit v mapě

lyžařský areál

Budova se zázemím pro pořádání sportovních akcí, údržbu běžeckých lyžařských tratí i pro konání klubových akcí.
Provozovatel Ski klub RD Rýmařov.

zobrazit v mapě
Lyžařský vlek

Lyžařský vlek

Ski centrum Karlov je největší lyžařský areál v Jeseníkách, 16 lyžařských vleků a 22 sjezdovek všech druhů obtížnosti, 4 zasněžované sjezdovky, večerní lyžování, 3 lyžařské školy, 3 půjčovny lyží.

zobrazit v mapě
Lyžařský vlek

Lyžařský vlek

Ski areál s jedním vlekem a uměle zasněžovanou sjezdovkou.

zobrazit v mapě
Lyžařský vlek

Lyžařský vlek

Skiareál s pěti sjezdovkami nabízí pro děti i dospělé lyžařskou školu, půjčovnu lyží, skiservis a ubytování v hotelu Avalanche.

zobrazit v mapě
Sportareál Kopřivná

Sportareál Kopřivná

Sjezdovka dlouhá 450 metrů je uměle zasněžována dvěma sněhovými děly, strojově upravována a osvětlena. Rychlé občerstvení a neplacené parkoviště s kapacitou 60 míst je návštěvníkům k dispozici.

zobrazit v mapě